SIKÇA SORULAN SORULAR

ESWL NASIL UYGULANIR ?

X-Ray odaklamalı makinalarda Skopy cihazları aracılığıyla taş tespit edilir ve vücuda yaklaştırılan içi su dolu bir balon ve balon içinde meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanır. Bu şekilde taşın kırılması sağlanır. ** USG odaklamalı makinalarda ise Ultrason aracılığıyla taş tespit edilir ve koordinatları bilgisayara gönderilir. Su dolu çanağın içindeki elekrodlarda meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanarak hedef alınan taşın parçalanmasını sağlar.


ESWL ESNASINDA HASTA AĞRI DUYAR MI ?

Böbrek Taş kırma (ESWL) seansı öncesinde hastalarımızın ağrı duymaması amacıyla ilaç uygulanmaktadır. Ancak buna rağmen kişinin vücut yapısı, taşın bulunduğu yer veya kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak rahatsız edici ağrı olabilmektedir. Merkezimizde amaç tüm hastaların konforlu ve korkusuz bir şekilde tedavilerini tamamlamalarıdır; bu yüzden bu gibi durumlarda hastalar seansı tamamen ağrısız geçirecek şekilde randevulandırılır. Bu şekilde tamamen ağrısız taş kırma tedavisi mümkün olmaktadır. Bu yöntem ile kırılması uzun zaman alabilen ve tekrar ESWL seansları gerektiren büyük taşlar daha kısa sürede ve ağrı olmadan kırılabilmektedir.


TAŞ KIRMA SEANSI NE KADAR SÜRER ?

Bir seans yaklaşık olarak 35-40 dakika sürmektedir.


SEANS SONRASI HASTANIN İSTİRAHAT ETMESİ GEREKLİ Mİ , NORMAL GÜNLÜK YAŞANTISINA DEVAM EDEBİLİR Mİ ?

Hasta normal günlük yaşantısına dönebilir.Yatak istirahatine gerek yoktur; ESWL seansından sonra kırılan taşları daha kolay bir şekilde dökebilmesi için hareket önerilmektedir.


TAŞ VE KUM DÖKERKEN SANCI OLUŞUR MU, ESWL SONRASI ÖNLEMLER NELERDİR ?

Hastaların %10-15 inde ağrı oluşmaktadır.Kırılan taşların daha sorunsuz dökülebilmesi için ilaç kullanımı gerekebilir. Taşlarınız ESWL tedavisi sonucu kırıldıktan sonra yaklaşık 5-7 gün sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde taşlarınızın dökülmesi beklenmektedir. Bir sonraki kontrolde kırılan taşınızın ne kadar döküldüğü kontrol edilecek ve gerekirse tekrar ESWL seansı uygulanacaktır. Seans sonrası hastalarımızdan isteğimiz doktor önerisi doğrultusunda bol sıvı almaları, bol egzersiz yapmalarıdır. Ayrıca sıcak uygulaması(banyo, hamam vs) da pratikte taş dökmeyi artırdığını tespit ettiğimiz uygulamalardır.


BÖBREĞİNDE TAŞ OLAN HASTAYA KAÇ SEANS ESWL UYGULANIR ?

Seans sayısı taşın büyüklüğü, bulunduğu yer ve kimyasal yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 1 cm’den küçük olan böbrek taşları bir seansta kırılabilmektedir. Taşın boyutu büyüdükçe tedavi seans sayısı artmaktadır. Üreter taşları böbrek taşlarına göre daha zor kırılmaktadır.


ESWL ÜCRETLERİ PAHALIMIDIR ?

Ameliyat ücretleri ile mukayese edildiğinde çok düşüktür. Ücret taşın büyüklüğüne göre değişebilir.


ESWL TEDAVİSİNDEN SONRA YENİDEN TAŞ OLUŞUR MU ?

ESWL tedavisi sadece mevcut olan taşı tedavi eder. Yeniden taş oluşumuna bir etkisi yoktur.

Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz!Bizimle telefon üzerinden iletişime geçiniz!