SON YAZILAR

ESWT Nedİr?

Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) vücut dışından sok (ses) dalgaları göndererek tıpkı böbrek taşı tedavisinde olduğu gibi kronik ağrılı ortopedik hastalıkların (topuk dikeni, tenisçi dirseği, omuz kireçlenmeleri…) tedavisinde kullanılır cerrahi tedavi olmadan sadece ses dalgaları ile yapılan bir tedavi şeklidir.


HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Öncelikle ortopedi uzmanının tedavisi ( ilaç, medikal tedavi ve egzersiz fizik tedavi ) sonucu tam cevap alınmaması durumunda, uzmanın değerlendirmesiyle ESWT tedavisine başlanmalıdır.

Genellikle aşağıdaki hastalıklarda kullanılır;

Sert Dokularda

-Psödoartroz Non-unions; Uzun Süreli Kaynamayan Kırıklar ve Kaynama Gecikmeleri

-Gevşemiş Sementsiz Protezlerin Fikse Edilmesi

Yumuşak Dokularda

-Tendinosis Calcarea; Omuz Kireçlenmesi

-Plantis Fasciitis Topuk Dikeni: Aşırı zorlanmaya bağlı olarak kendini ayak topuk kemiğinin altında sertleşme olarak gösteren ve üzerine bastıkça ağrı hissedilen şikayet.

-Çeşitli tendinit tipleri: Tendon kılıfında veya tendonda meydana gelen enflamasyonlarla ilgili genel ağrı ve şikayetler.


ESWT’NİN KONTRA-ENDİKASYONLARI

Göğüs kafesine yakın bölgelerde bulunan kemiklere, henüz gelişimini tamamlamamış kemiklere Şok Tedaviuygulanmaz. Ayrıca enfeksiyon olan kırıklarda, boyun bölgesi, baş ve sinirlere yakın bölgelere uygulanmaz. Hamileler, Kalp pili kullananlar ve tümörlü hastalar da tedavi dışı tutulmaktadır.


ESWT NASIL UYGULANIR?

Şok Tedavide sert doku uygulamaları seans başına en fazla iki saat içinde, yumuşak doku uygulamaları seans başına ortalama yarım saat içinde tamamlanmaktadır. Bir tedavi altı seansa kadar sürebilmekte ve lokal veya genel anestezi altında uygulamalar yapılmaktadır. Hastanın ve anestezi uzmanının tercihine göre epidural anestezi de kullanılabilmektedir.

Yüksek enerjili cihazlarla tedaviler sert doku uygulamalarında en fazla 2 seans, yumuşak doku uygulamalarında en fazla 3 seans olarak gerçekleştirilmektedir. Düşük enerjili cihazlarla yapılan uygulamalarda bu seans sayıları ve süreleri ,hastanın ve lezyonun durumuna göre değişmektedir.

Tedavi sonrasında, Sert Doku uygulamalarında 4 ila 6 hafta içerisinde kallus (kemik dokusu) oluşumu gözlenmekte ve osteoblostik aktivite artmaktadır. Tedaviden sonra en az 3 ay içinde yeni kemik dokusu oluşmakta ve 6 ila 12 ay içinde tam iyileşme sağlanmaktadır.

Yumuşak Doku uygulamalarında ise yine 4 ila 6 hafta içinde çoğu sayıdaki hasta ilk uygulamadan sonra tüm şikayetlerinden kurtulmaktadır. Bir kısım hasta ise iki ve az oranda hasta üç ve daha fazla seans sonrasında şikayetlerinden kurtulmaktadır. Bazen iyileşme bir kaç ayı da bulabilmektedir.


TEDAVİNİN İSTENMEYEN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Nadir de olsa deride kızarıklık, ağrı plantar fasyada yırtılma ve tedavi uygulanan bölgede hematom (kanama) olabilir.


LİTERATÜRDE ESWT

Şok Tedavi, Almanya başta olmak üzere, ABD, İtalya, İsviçre, Avusturya, Japonya gibi birçok gelişmiş dünya ülkesinde şu ana kadar 50.000’in üzerinde hasta üzerinde uygulanmıştır.

Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz!Bizimle telefon üzerinden iletişime geçiniz!