VÜCUT İÇİ TAŞ KIRMA BÖBREK-ÜRETER-MESANE


VÜCUT İÇİ TAŞ KIRMA NEDİR? (ÜRETEROSKOPİ)

Üriner sistem kabaca üç ana grupta sınıflandırılabilir; böbrek, üreter (böbrekten idrar torbasına kadar uzanan 4-5 mm iç çapındaki silindir biçimindeki tüp), mesane (idrar torbası) şeklindedir. Üriner sistem taşları bu üç kısım içerisinde bulunabilirler. Üriner sistemde bulunan bu tür taşların tedavisinde kullanılan endoskopik girişime ise “üreteroskopi” denir. Üreteroskopi aynı zamanda üreter darlıkları veya tümor tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Endoskopik olarak yapılan bu tedavi sırasında doğal idrar yolları kullanıldığından girişim doku bütünlüğü bozmamaktadır. Endoskopik işlem esnasında herhangi bir kesi ya da dikiş kullanılmamaktadır.

KAÇ ÇEŞİT ÜRETEROSKOPİ YÖNTEMİ VE CİHAZI VARDIR?

Rigid (sert) :
Genellikle Mesane, Alt üreter grubu taşlarda kullanılmaktadır.

Semirigid (yarı bükülebilir) :
Mesane, Alt ve orta üreter taşlarında kullanılmaktadır.

Fleksibl (bükülebilir) :
Böbrek içi ve böbrek çıkışı ve üst üreter taşlarında kullanılır. Dokuya en az zarar veren üreteroskopi yöntemidir.

Üretroskopi yöntemi ile müdahale ortalama 10-90 dakika arası sürebilmektedir. Hastaların büyük bir kısmı işlemden 2-4 saat sonra taburcu olabilirler. Nadiren girişim uzun sürer veya akşam saatlerinde gerçekleşirse o geceyi hastanede geçirebilirsiniz. Müdahale sonrası ağrı beklenmemekle birlikte, oldukça düşük bir kısım hastada taş düşürür benzeri ağrılar olabilir. Bu ağrılar birkaç gün sürebilir ve ağrı kesicilere yanıt verir. Daha uzun süren ve ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrılarınız için lütfen doktorunuzu arayınız. Bazı durumlarda müdahale sırasında böbrek ve idrar torbası arasına özel bir maddeden yapılı tüp kullanılabilir (DJ Stent). Tüp, taşın yapışık olduğu veya böbreğin uzun süredir stres altında olduğu taşlarda gerekebilmektedir. Bu tüp, iyileşme aşamasında idrar pasajını daha rahat sağlamak içindir. Doktorunuz, tüpün süresi ve amacı için size bilgi verecektir.

Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz!Bizimle telefon üzerinden iletişime geçiniz!