VÜCUT DIŞI TAŞ KIRMA (ESWL) BÖBREK-ÜRETER-MESANE

ESWL vücut dışından gönderilen şok dalgalarının idrar yolundaki ve böbreklerdeki taşlar üzerine hedeflenmesi ile bu taşların kırılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Şok dalgaları; su ve yumuşak doku içinden minimal enerji kaybıyla ve çok az hasar yaparak geçerler, hedeflenen materyal üstünde mekanik etki yaparlar. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve sapma göstermezler. Taşın önce genleşip sonra küçük parçalara ayrılmasına yol açar. Taşları ufak parçalara ayırarak idrar yollarından kendiliğinden düşmesini sağlar.

Merkezimizde taş kırma uygulama süresi yaklaşık yarım saat kadardır. Taş kırma işleminde daha rahat olmanız için kalçadan ağrı kesici yapılabilir.

Cihazımız bilgisayarı aracılığı ile monitörde taşınız görüntülenir ve kırılacak taşa odaklama yapılır. Vücudunuzun gerekli yerine ultrason jeli sürülür.

Taşınızın kırılmasına, duyacağınız tık tık sesleri ile başlanır. Bu sesi sürekli duyarsınız ve vücudunuzdaki titreşimini hissedersiniz. Kırma işlemi esnasında taş ESWL teknisyenimiz sizinle sürekli olarak iletişim halindedir. Taşınızı sık sık odaklar. Enerji seviyesini sizi rahatsız etmeyecek şekilde arttırır.

Taş kırma sırasında hafif bir ağrı olabilir. Taş kırma sırasında şok dalgasının gücü ve miktarı, sizin rahatınıza göre düzenlenir.

Taş kırmada amaç; taşınızın, idrar ile kolayca atılabilmesini sağlayacak kadar küçük parçalara ayrılmasıdır. Taş kırılma işleminden sonra bir iki hafta içinde bol bol su içerek böbreklerinizi çalıştırmalı ve hareketler yapmalısınız. Böylece taşınızın daha kolay atılmasını sağlarsınız.

Bazı böbrek taşları genel sağlık muayeneleri sırasında çekilen filmlerde tesadüfen saptanır. Daha sıklıkla şiddetli ağrı ve idrarda renk değişikliği olan hastalarda yapılan idrar tahlili ve ultrasonografik görüntüleme ile tanı konur.

Böbrek ve mesane arasındaki kanal (üreter) içine girmiş taşların tanısında ultrasonografik inceleme yetersiz kalmakta, bilgisayarlı tomografi ile net tanı konması mümkün olmaktadır. Kontrast vererek çekilen görüntüleme yöntemlerinde ise böbrek fonksiyonları yanında idrar yolları anatomisinin değerlendirilebilmesi de mümkün olmaktadır.

ESWL Tedavisi kullanıma girmesinden sonra açık böbrek ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. Yıllar içerisinde tüm dünyada kullanımı taş kırma makinelerinin geliştirilmesiyle de belirgin bir artış göstermiş ve en önemli tedavi seçeneklerinden birisini oluşturmuştur.

ESWL Sonrası Önlemler ve Öneriler

*ESWL sonrası kum dökme döneminde günde en az 2 litre su içiniz.

*ESWL seansları sonrası idrarınız bir iki gün kanlı gelebilir. Bu son derece normaldir. Bol su içildiği zaman idrarınızın rengi hızla açılır.

*ESWL sonrası hareketli olunuz. Yapılacak spor ve yürüyüş ile kum dökme hızınız son derece artar.

*ESWL sonrası idrar yollarınızda ağri olabilir. Bunun için Merkezimizden ayrılmadan önce size gerekli reçeteniz verilecektir.

*ESWL sonrası ateşiniz çıkarsa ihmal etmeden Doktorumuz ile ACİLEN irtibata geçiniz. Gerekli önlemler hemen alınacaktır.

*ESWL sonrası randevularınızı lütfen aksatmayınız. Etkili bir tedavi için seanslarınızın kesintisiz yapılması gerekmektedir.

*ESWL sonrası gaz yapıcı gıdalardan uzak durunuz. Kum dökme işlemi sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.

Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz!Bizimle telefon üzerinden iletişime geçiniz!