HİZMETLERİMİZ

ENDOSKOPİK PROSTAT TEDAVİSİ


Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur ve idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur.

Belirtileri Nelerdir?

İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamama hissi Sık sık idrara çıkma Gece idrara çıkma Ikınarak idrar yapma Kesintili idrar yapma İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma.

Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi tedavidir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir arkasından böbrekler etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinasına mecbur kalabilir. Tedavisi gecikmiş hastalar ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşmayabilirler. Prostat tedavisinde cerrahi yöntemler açık ve kapalı olmak olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde çok özel durumlar olmadığı sürece açık prostat ameliyatı sık uygulanmamaktadır. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir. Plazma Kinetik Tedavinin Avantajları Kapalı prostat ameliyatı cerrahi tedavi yöntemlerinin %90’lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemle prostat, penisten girilip ağrısız ve acısız bir şekilde parça parça alınır yada buharlaştırılarak temizlenir. Plazma kinetik yöntemle ameliyat sırasında çıkarılan dokunun iyi yada kötü huylu olduğunu anlamak için patolojiye (doku incelemesine) gönderilir. Lazer gibi yöntemlerde doku çıkarılamadığı için patolojik inceleme yapılamaz. Hastada sondanın kalma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Kanama riski çok azdır. Hasta bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilir.

Erkeklik gücü kaybı olmaz. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem Plazma Kinetiktir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için prostatın büyüklüğü ameliyatlarda komplikasyon oluşturmaz. Her türlü prostat büyüklüğüne uygulanabilir. Bu yöntemin diğer avantajlarından biride kalp ve akciğer hastalarına sorunsuz uygulanabilir olmasıdır.

Bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçiniz!Bizimle telefon üzerinden iletişime geçiniz!